Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RekLam iÇin Kaan_Kilic24@hotmail.com

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

arap dedenin gizliliği

+7
kaLpsiz
WolF's _Rain
ScRéam
SheqeR GirL
come_rap
The-revenge-angeL
ßy CaNaLaN
11 posters
YazarMesaj
ßy CaNaLaN
$éF
$éF
ßy CaNaLaN

Erkek Mesaj Sayısı : 198
Yer : !s†aNßuL
Lakap : ßy CaNaLaN

arap dedenin gizliliği Empty
MesajKonu: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimeCuma Mart 07, 2008 6:16 pm

Bundan yıllar önce ben on iki yaşındayken annemle bir yaşlı kadının evine misafirliğe gitmiştik. Ev iki katlı ahşap bir evdi. Girişte kocaman tahta kapı vardı. Kapıdan girince zemin kat topraktı. Birkaç adım sonra tahta merdiven önüne geliniyor ve yukarı çıkılıyordu. Zemin katın ortasında kenarları demir, tahtadan kocaman bir kapak dikkatimi çekti. Demek ki, oradan yeraltına iniliyordu. Acaba orada ne vardı?

Yukarı çıktık. Nasılsın, iyi misin faslından sonra, annemle o yaşlı kadın koyu muhabbete daldılar. Çay, bisküvi ikramı derken, yaşlı kadın Arap Dede’den bahsetmeye başladı ve şunları söyledi: “ Arap Dede, benim kocamdı. Yıllar önce vefat etti. Evin yanındaki Sinan Bey camisinde imamlık yapıyordu. Vasiyeti üzerine girişteki zemin katın altına gömüldü. Oradaki tahta kapak mutlaka dikkatini çekmiştir, çocuk. “
“ Girişte hemen fark ettim. Orada mı yatıyor Arap Dede? “
“ Sen çok uyanık bir çocuksun. Bu anlatacaklarımı unutma. “
“ Hele sen anlat. Merak etme unutmam. “
“ Her sabah zemin katın altına inip Arap Dede’nin kabri başında Fatiha okurum. Takunyalarının biri orada, biri buradadır. Onları yan yana koyarım. Su ibriği yarıya kadar su doludur. Onu tekrar ağzına kadar doldururum. Duvarda tahtadan bir askı vardır. Orada asılı ıslak havluyu temiz, kuru bir havluyla değiştiririm. Kısaca Arap Dede gece kalkıp abdest alıp, namaz kılıyor. “

Derin bir sessizlik oldu. Birkaç dakika konuşan olmadı. Sessizliği yaşlı kadın bozdu:
“ Hadi desen ki Arap Dede kalkmıyor, farz et ki, fareler diyelim, fareler takunyaları /Takunya: Tahtadan yapılmış bir tür terlik / dağıtıyorlar. İbrikten su içiyorlar. Birazını yere döküyorlar. İbriğin etrafı hep ıslak oluyor. Yerden belki 1.5 metre yüksekteki havlu nasıl ıslanıyor, duvara asılı askı kuru olduğu halde? Ben inanıyorum Arap Dede’nin geceleri kalkıp abdest alıp namaz kıldığına. “

Olayı yıllar içinde bilmem kaç defa tanıdıklara, arkadaşlara anlattım. Bir kişi bile çıkıp böyle şey olmaz demedi. Nedeni bilinmez bir korku duydukları kesin. İnsanlar nedense böylesine dini konuları derinlemesine irdelemeye yanaşmıyorlar. Hoca, imam, hafız gibi dini konularda eğitim görmüş insanlarla konuşurken bir konu hakkında çerçeveyi genişletmeye çalıştığımda:
Sus, öyle şeyler söyleme, günaha girersin diye tepki gösterenlerle ve çatılmış kaşlarla karşılaştım. Benim kalbimde kötülük yok niye günaha gireyim ki? Araştırmak, soruşturmak, öğrenmeye çalışmak kötü bir şey mi? Soru sormayan ne öğrenmiş? Her neyse ben de yıllardır Arap Dede’nin geceleri kalkıp namaz kılıp kılmadığını gerçekten merak eder dururum
http://www.firlamayiz.tr.gg
The-revenge-angeL

The-revenge-angeL

Kadın Mesaj Sayısı : 1099
Yer : !staNßuL

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimeC.tesi Mart 08, 2008 1:45 pm

iLginÇmiŞşş...payLaŞım için SaoL... rabbit
come_rap

come_rap

Kadın Mesaj Sayısı : 1497
Yer : yen!boSna

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimeC.tesi Mart 08, 2008 2:04 pm

PeK KorkunÇ Deil... ama qüzeL PaylaŞım Wink
SheqeR GirL

SheqeR GirL

Kadın Mesaj Sayısı : 854
Yer : İsTanßuL'mJ

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimeC.tesi Mart 08, 2008 10:32 pm

payLşımın için saoL... Wink
ScRéam

Erkek Mesaj Sayısı : 105
Yer : iSTanßuL :::::::P
Lakap : MsF

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimePtsi Mart 10, 2008 5:08 pm

Yha hiçH K0rKuTucu DeqiL
WolF's _Rain

WolF's _Rain

Yer : !S†ânßuL
Lakap : mC !hânê†

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimeÇarş. Mart 12, 2008 5:47 pm

bencede Korkun deıl
come_rap

come_rap

Kadın Mesaj Sayısı : 1497
Yer : yen!boSna

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimePaz Mart 23, 2008 4:27 pm

ama çoq guSel biR paylaŞım Very Happy
kaLpsiz

kaLpsiz

Erkek Mesaj Sayısı : 1480
Yer : istanbul
Lakap : crazy_cihan

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimePaz Mart 23, 2008 6:19 pm

korkunc olmaya bilir ama ilginc cihatım:D
http://crazy-cihan.tr.gg
aNDerK
$éF
$éF

Yer : İstanbul
Lakap : TutKu

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimePtsi Mart 24, 2008 8:04 pm

Doğru söyLüyosun Cihan korkunÇ değiL ama iLginç GerçeKten Smile
https://pislickler.forumdizini.com/
RoMaNTiq_PicH

RoMaNTiq_PicH

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimePtsi Mart 24, 2008 9:54 pm

ilginç ama korkunç bi yanını göremedim
cheerful

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimeÇarş. Mart 26, 2008 2:03 pm

bncde hiç korkuç deil ama farklı :d
aNDerK
$éF
$éF

Yer : İstanbul
Lakap : TutKu

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimePerş. Mart 27, 2008 11:43 am

arap Dedeye ßak yaaa Very Happy:D:D
https://pislickler.forumdizini.com/
RoMaNTiq_PicH

RoMaNTiq_PicH

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimeCuma Mart 28, 2008 7:25 pm

Very Happy:D:D
trojen

Kadın Mesaj Sayısı : 266
Lakap : trojen

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimeSalı Nis. 15, 2008 9:51 pm

heee.... baq sennnn. saol.
kaLpsiz

kaLpsiz

Erkek Mesaj Sayısı : 1480
Lakap : crazy_cihan

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimePtsi Nis. 21, 2008 12:02 pm

ilginc
http://crazy-cihan.tr.gg
trojen

Kadın Mesaj Sayısı : 266
Lakap : trojen

MesajKonu: Geri: arap dedenin gizliliği   arap dedenin gizliliği Icon_minitimePerş. Nis. 24, 2008 5:25 pm

korkutucu olmasa da biraz bilgi var.

arap dedenin gizliliği
1 sayfadaki 1 sayfası